Domena internetowa co to takiego?
Domena internetowa to inaczej adres internetowy, czyli unikalna nazwa strony, po której użytkownicy są w stanie wyszukać ją w internecie. Zarejestrowana domena jest niepowtarzalna i przypisana jedynie do twojej strony internetowej.
Domena internetowa składa się z dwóch części nazwy głównej i rozszerzenia. Nazwami głównymi są najczęściej nazwy firm, organizacji, czy produktów, rozszerzenia natomiast to końcówki domen, można je wybrać spośród dostępnych możliwości jak: .pl,.com,.org,.net,.eu itp.
Domena jest częścią twojej internetowej tożsamości, to niezbędny element budowania świadomości marki i zaufania klientów.
Czym różni się domena od subdomeny?
Domena to niepowtarzalny adres internetowy jak nazwa.pl , który należy kupić i zarejestrować, natomiast subdomena to adres założony w obrębie domeny głównej, przez jej właściciela, najczęściej w celu utworzenia podstron, np. kontakt.nazwa.pl
Rodzaje domen internetowych
Ze względu na rozszerzenia, domeny można podzielić na kilka rodzajów.
1. TLD (Top Level Domain), domena najwyższego poziomu, czyli ostatnia nazwa występująca na prawo od kropki
Generyczne (gTLD) – czyli funkcjonalne, odnoszą się do konkretnej dziedziny
- .com – komercyjne
- .net – internetowe
- .org – organizacyjne
- .info – informacyjne
Sponsorowane (sTLD) – utworzone na zamówienie danej branży.
- .aero – transport lotniczy
- .edu – edukacyjne
- .museum –muzealne
- .travel – podróżnicze
Krajowe (ccTLD) – przypisane poszczególnym państwom lub terytoriom jak .pl lub .eu odnosząca się do Unii Europejskiej.
Geograficzne (geoTLD) – odnoszące się do miast, regionów czy obszarów geograficznych:
- .nyc – Nowy York
- .africa – Afryka
- .london – Londyn
Nowe (nTLD) – to ogólna nazwa domen utworzonych po 2013 roku, .app, .blog, .art
2. SLD (Second Level Domain), domena drugiego poziomu, to człon poprzedzający TLD, przykładowo w adresie .com.pl, domeną drugiego poziomu jest .com
Jak wybrać nazwę domeny?
Dobra domena to taka, którą zapamiętają użytkownicy. Jednakże, co zrobić kiedy większość atrakcyjnych nazw jest już zajęta? Wówczas niezbędna jest kreatywność i znajomość podstawowych zasad wyboru domen.
Krótka i prosta – domena nie powinna zawierać cyfr, znaków, myślników. Unikaj skomplikowanych, trudnych do wymówienia lub zapamiętania wyrazów.
Domena jako zdanie – to może być oryginalna, a zarazem bardzo chwytliwa nazwa.
Związana z twoją działalnością – może to być nazwa, który wskazuje czego użytkownicy mogą spodziewać się na twojej stronie.
Unikaj polskich znaków – lepiej nie stosować wyrazów zawierających polskie znaki, mogą one niepotrzebnie wprowadzać użytkowników w błąd.
Unikaj przedrostków i przyrostków – „e”, „24” stosuj tylko w ostateczności, użytkownicy wpisując adres mogą je pomijać.
Gdzie kupić domenę?
Domenę możesz kupić na stronach internetowych zajmujących się rejestracją nowych domen. Zanim jednak dokonasz wyboru tzw. resellera, zwróć uwagę jakie oferują oni rozszerzenia (.pl, .com, itp.) oraz ile będzie kosztowała rejestracja. Wiele stron oferuje promocje na pierwszy rok, jednak przedłużenie rejestracji może być dużo droższe i różnić się znacząco pomiędzy firmami.
Druga opcja to kupno domeny używanej, są to domeny porzucone przez dotychczasowych właścicieli. Na portalach zajmujących się ich sprzedażą jest nawet kilkaset tysięcy nazw do wyboru, więc z pewnością można znaleźć wśród nich ciekawe adresy.