Planujesz rozpoczęcie własnej działalności? chcesz w końcu pracować na swój rachunek? A może już z sukcesami prowadzisz biznes i zamierzasz go dalej rozwijać? Niezależnie od powodów, otwarcie się na rynek internetowy to strzał w dziesiątkę. Branża e-commerce rozwija się w Polsce wyjątkowo szybko. Obecnie rynek ten wynosi ponad 30 mld złotych, a z roku na rok wartość ta rośnie. Polacy coraz chętniej robią zakupy w Internecie i z pewnością ten trend będzie się utrzymywał. Jednakże, tworzenie sklepu internetowego to bez wątpienia duże wyzwanie, które wiąże się z podjęciem ryzyka. Jak więc zbudować sklep internetowy, który będzie skutecznie zarabiał? Wystarczy trzymać się kilku wskazówek i maksymalnie zaangażować w swój projekt, a już jesteś na dobrej drodze by osiągnąć sukces.
1. Stwórz sklep dla klientów, nie dla siebie.
To podstawowa rzecz o której musisz pamiętać i choć wydaje się oczywista, to nie każdy o niej pamięta. Odpowiedz sobie na fundamentalne pytanie komu sprzedajesz i w jaki sposób zrobić to najlepiej? Wbrew pozorom, kluczem do sukcesu nie jest postawienie na popularne i modne produkty. Aby z powodzeniem tworzyć i prowadzić sklep internetowy, trzeba odnaleźć na rynku nisze i sprzedawać dokładnie to czego potrzebują Twoi potencjalni klienci. Aby jednak sprostać tym wymaganiom, potrzebna jest solidna analiza rynku, poznanie konkurencji i przede wszystkim zebranie szczegółowych informacji na temat osób do których adresujesz swój asortyment. Określenie dokładnego wizerunku Twoich odbiorców będzie kluczową informacją, potrzebną przy tworzeniu sklepu, późniejszej jego promocji i działaniach marketingowych.
2. Zadbaj o przejrzystą, użyteczną i szybką stronę.
Kiedy wchodzisz do tradycyjnego sklepu, z pewnością zwracasz uwagę na wystrój czy ułożenie produktów. Dokładnie tak samo jest ze sklepami internetowymi. Wygląd strony w dużej mierze decyduje o tym, czy odwiedzający Twój sklep użytkownik pozostanie w nim i podejmie dalsze kroki, czy szybko go opuści. Należy wiec stworzyć jak najlepsze warunki, aby internauci mogli spokojnie przeglądać produkty, podejmować decyzje i dokonywać zakupów. Profesjonalnie zaprojektowany sklep internetowy, nie tylko przyciągnie uwagę i wzbudzi zaufanie twoich odbiorców, ale również sprawi, że zakupy będą dużo łatwiejsze, szybsze i bardziej przyjemne. Sklep powinien mieć prostą, spójną grafikę, która wyeksponuje produkty i pozwoli użytkownikowi skupić uwagę na tym co oferujesz. Ponadto intuicyjna nawigacja, klarowne menu znacznie uproszczą poruszanie się po sklepie i zachęcą do korzystania z niego. Nie można też pominąć czasu ładowania strony, tutaj statystyki są nieubłagalne, wolna strona internetowa na wstępie zniechęci ponad połowę użytkowników.
3. Właściwie prezentuj produkty.
Pomóż swoim klientom szukać produktów i podejmować właściwe decyzje. Większość kupujących w e-commerce, zdecydowanie woli sklepy, które oferują recenzje produktów. Możliwość oceny dokonanych zakupów, jest świetnym sposobem pozyskania nowych klientów oraz zdobycia ich zaufania. Warto więc skorzystać z tego rozwiązania.
Oczywiście najważniejszą stroną w sklepie internetowym jest strona samego produktu. Postaraj się by była czytelna i interesująca. Zadbaj o atrakcyjne zdjęcia, które dokładnie przedstawią dany przedmiot. Dobrym pomysłem jest też dodanie prezentacji video, dzięki niej produkt na pewno zrobi lepsze wrażenie. Poza tym bardzo ważny jest opis. Nie wystarczą suche fakty, tekst powinien jak najbardziej przekonywać i motywować do zakupu.
Tworząc opis należy uwzględnić kilka rzeczy:
• pisać krótko, jasno i na temat
• podkreślić to, co kupujący najbardziej będą sobie cenili
• skupić się na zaletach produktu
• przedstawić korzyści jakie klient uzyska
4. Maksymalnie usprawnij składanie zamówienia.
Check out to ostatni przystanek w sklepie internetowym, aby wszystko poszło sprawnie, a użytkownik stał się Twoim klientem i sprawnie dokonał płatności, strona ta powinna być dziecinnie prosta. Przede wszystkim kupujący jasno powinien wiedzieć co dalej zrobić. Ogranicz do minimum jakiekolwiek informacje, które mogłyby rozproszyć jego uwagę. Nie wymuszaj logowania się czy uzupełniania nieistotnych wiadomości. Spraw by błędy można było łatwo naprawić. Przedstaw kilka form płatności do wyboru i zapewnij o bezpieczeństwie transakcji. Tak wyglądający check out z pewnością ograniczy liczbę porzuconych koszyków.
5. Komunikuj się i podtrzymuj kontakt z klientami.
Nie trać czasu i pieniędzy na zasypywanie internautów banerami, których nikt nie chce oglądać. Skup się na reklamie bezpośrednio skierowanej do kupujących. Nieustannie przeprowadzaj dokładne analizy ruchu użytkowników na twojej stronie i staraj się szczegółowo poznać profil swoich klientów. Wiedząc co ich interesuje, możesz kusić nowościami, promocjami czy dodatkowymi rabatami.
Kiedy klient już dokonał zakupu, trzeba nieustannie podtrzymywać z nim kontakt i zachęcać go do powrotu. To samo dotyczy niedokończonych transakcji. Obecnie prawie 70 % zakupów nie zostaje sfinalizowanych, to ogromna ilość której nie można lekceważyć. Dzięki bogatej bazie danych Twoich klientów, możesz wysyłać maile o charakterze prywatnej korespondencji, przypominające o porzuconym produkcie i upewniające że jest on wciąż dostępny. Pamiętaj, że działania remarketingowe pozwalają zwiększać zyski nawet o kilkadziesiąt procent.
Podsumowując, jeśli chcesz osiągać zyski, zadbaj o swoich klientów. Dzięki powyższym działaniom, kupujący poczują, że Ci na nich zależy, a to bardzo ważne przy dokonywaniu zakupów.